Blog

Pilot czy pilotka

Wyznam Wam, że sto razy bardziej wolę być drukarką, pilotką, marynarką, podsekretarką czy chirurżką niż drukarzem, pilotem, marynarzem…
A wiecie dlaczego?

Śpieszę wyjaśnić. Otóż te żeńskie końcówki, a właściwie ich brak w języku, przez całe wieki, wynikał z patriarchalnej budowy świata; wynikał z tego, że przez wieki, nie dopuszczano nas kobiet do wiedzy, władzy i stanowisk. A jak nie dopuszczano to nie było takiej potrzeby by tworzyć żeńskie odmiany zawodów. Oczywiście, tam gdzie kobiety mogły wykazać się zawodowo, te żeńskie końcówki były. A więc mamy te wszystkie przedszkolanki (Uwaga! odmianą męską będzie – przedszkolak); nianie (tutaj odmiany męskiej nie ma wcale, gdyż panowie do tej pory mają kłopot w określeniu się w tej roli, chociaż na szczęście już nie wszyscy); guwernantki, kucharki, gosposie, krawcowe, salowe, pielęgniarki, sklepowe .. Można zawody odmieniać? Można. Taka nauczycielka, salowa brzmi poważnie, normalnie? Jak najbardziej! Tylko według patriarchalnego widzenia świata już prezeska, dyrektorka, senatorka, posłanka nie wybrzmiewa dobrze. Już nie brzmi poważnie. Już jest śmiesznie i nie ma w tym autorytetu.

Wszyscy znamy przecież tę nieszczęsną pilotkę! Ha ha ha. Która z Was chciałaby być pilotką?
Otóż powiem Wam, że ja chciałabym. I tak jak nie razi panów i niektóre panie fakt, że pilot to nie tylko ten, który kieruje samolotem, ale jest to też małe urządzenie do zmiany programów w telewizorze; tak mnie nie razi, że w języku polskim, pilotka jest to kobieta kierująca boeingiem a zarazem czapka na głowę.

Więc cieszę się, że nareszcie mamy te wszystkie posłanki, drukarki, psycholożki, prezeski, dyrektorki. Cieszę się, gdyż jest to dla mnie informacja, że patriarchat zaczyna upadać, że na tle zawodowym, wchodzimy w równouprawnienie płci. Że kobiety mogą wreszcie okazać swoją moc, siłę, niezależność i mądrość. Że mogą kształcić się i decydować o sobie. Mogą kształcić się by zostać prezeskami, prezydentkami, premierkami, drukarkami, chirurżkami.

-alchapisze

5
Udostępnij post