Blog

Jakość informacji medialnych

Photo by Tianyi Ma on Unsplash

Jak mieć wpływ na jakość informacji, które zalewają nas w internecie, radiu, telewizji?

Wydawało mi się, że w większości jesteśmy w zasadzie całkowicie bezradni i nie mamy wpływu na to jakie informacje są nam podawane w mediach i jak bardzo jesteśmy manipulowani i uzależnieni od pseudo pismaków z różnych portali informacyjnych.

Doświadczyłam tego sama w ostatnich dniach, kiedy to poczułam, że już nie wyrabiam i dosłownie zaczynam rzucać się jak hiena na różne wpisy na FB, z którymi nie zgadzam się i im więcej komentuję tym, więcej widzę wpisów podobnych do tych komentowanych, co bardzo mnie zadziwiło, gdyż nie były one tym czym chciałabym się medialnie karmić.

Zaczęłam analizować działanie FB i pierwsze co mi się nasunęło to ta oczywistość, że FB wyświetla mi wpisy tych autorów, które komentuję, a więc poniekąd sama sobie to funduję. Dotarło do mnie również, że mój całkiem liczebny dorobek znajomych na fejsie jest ograniczony do … góra KILKUNASTU! osób. Nie widzę olbrzymiej rzeszy osób, które kiedyś zaprosiły mnie do kontaktu lub ja sama je zaprosiłam. Poza tym nie widzę większości stron, które polubiłam! Jakoś mój świat FB strasznie zubożał do kilku spraw. 🙁

I UWAGA! Okazało się, że funkcja: wyświetlaj najpierw, działa tylko do kilku czy kilkunastu stron i osób, po czym, gdy limit zostaje wyczerpany, a my użyjemy tej funkcji dla następnej osoby czy strony to FB decyduje kogo ma WYRZUCIĆ z już zaznaczonych naszych preferencji, żeby zrobić miejsce dla nowej. W ten sposób całkowicie przestały istnieć w moim polu medialnym np. Sztuczne Fiołki czy Tkliwi nihiliści opanowujący pozycję dystansu, a przecież bardzo je lubiłam!

JAK WYBRNĄĆ Z TEJ SYTUACJI?

1. Nie hejtujmy bzdurnych wpisów. Jak już pisałam w poście z przed kilku dni: przeczytajmy i jeśli nie zgadzamy się z czymś to … idźmy dalej. Pozostawmy ten wpis bez lajka czy komentarza. Nie jest tego wart zwłaszcza, że nic dobrego nie wnosi do naszego FB świata. Gdy nie będziemy hejtować tego co nam się nie podoba to FB nie będzie nam podsuwał podobnych historii.

2. Komentujmy posty stron czy osób, które uznajemy za wartościowe dla nas. Czyli, jeśli jest nam bliska sprawa np. ochrony Puszczy Białowieskiej czy ochrony ziemi to włóżmy trochę więcej wysiłku w lajkowanie stron i osób, które propagują jej ochronę, takich jak: Obóz dla Puszczy, Greenpeace Polska , Adam Wajrak, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot czy Alicja Chlasta, autorka tego bloga. 🙂.
Im więcej będziemy dawali naszej uwagi temu co chcemy widzieć na FB tym bardziej FB nam będzie to pokazywał.

3. Przejrzyjmy osoby i strony, które mamy w swoim gronie. Być może część z nich trzeba będzie opuścić, a na ich miejsce zaprosić nowe. Nie ma w tym nic złego. W realu również zdarza się, że stare znajomości, które wygasły, zastępujemy nowymi, bardziej w danym momencie inspirującymi nas i bardziej dla nas aktualnymi. I przede wszystkim bez skrupułów wywalcie wszystkich, którzy Was hejtują! Te wszystkie trolle, które ciągle Wam dowalają i w przeciągu ostatnich miesięcy nic miłego Wam nie napisali, ale ciągle krytykują i biczują Was bezlitośnie.

4. Ten punkt jest bardzo istotny. Mianowicie, gdy wejdziecie na swoją stronę główną, z lewej strony u góry znajdziecie: Najnowsze. Kliknijcie na nie. Dzięki temu będziecie widzieli wszystkie aktualne posty. I tutaj UWAGA! Najciekawsze wydarzenie wybiera za Was FACEBOOK! Wybiera na podstawie tego co lajkujecie, hejtujecie, oglądacie. A nie zawsze przecież dajecie swoją uwagę na sprawy fajne. Dosyć często zatrzymujecie się przecież tam, gdzie Was nie proszą i gdzie sami nie chcecie się wprosić. Ot po prostu jakieś niezdrowe emocje powiały Was tam, gdzie nie trzeba i przytrzymały przy jakieś jałowej i niepotrzebnej dyskusji. . 😉

Opcja – NAJNOWSZE jest tą, o którą nam chodzi. Po jej ustawieniu będziecie widzieli wszystko co Wasi znajomi opublikowali w ostatnim czasie. Jest tylko jeden szkopuł. Tej opcji NIE MOŻNA ustawić na stałe! Trzeba ją każdorazowo wybierać. I nie wystarczy wybrać ją raz po wejściu na FB, ale cały czasy sprawdzać czy jest ona ustawiona. Jak tylko zaczynacie przeglądać co tam u innych widać, słychać i czuć, sprawdzajcie czy macie ustawioną opcję: NAJNOWSZE.

Fb cały czas będzie Wam chciał wcisnąć swoje preferencje, bądźcie więc czujni. 🙂

I najważniejsze. DAWAJ TO CO SAM CHCESZ OTRZYMAĆ I NIE RÓB INNEMU CO TOBIE NIEMIŁE.

Możemy sami wybierać czy utkamy nasz świat z miłości i dobra czy z nienawiści, agresji, krytyki i złości.
W takich wyborach mieści się nasza wolność.

-alchapisze

2
Udostępnij post